Невдачі західних санкцій проти надання Ірану компонентів озброєнь, ймовірно, сприяли тому, що Росія змогла обійти західні санкції і придбати компоненти для бойових безпілотників через військову співпрацю з Іраном. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Як повідомили аналітики, офіційні особи США заявили 5 лютого, що Росія та Іран просуваються вперед у реалізації планів будівництва іранського заводу з виробництва безпілотників на російській території. Це буде другий міжнародний іранський завод із виробництва безпілотників. У травні 2022 року Іран відкрив завод із виробництва безпілотників у Таджикистані — країні-члені Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) і кандидаті в члени Євразійського економічного союзу (ЄАЕС). [

“Росія може використовувати свої значні економічні зв'язки з Таджикистаном через ОДКБ і ЄАЕС для відмивання компонентів безпілотників або закупівлі вироблених безпілотників для використання в Україні в обхід міжнародних санкцій”, — йдеться в аналітичному звіті.

РФ обійшла санкції, щоб придбати компоненти для дронів через співпрацю з Іраном — ISW

Британська дослідницька група Conflict Armament Research (CAR) у листопаді 2022 року повідомила, що 82% іранських безпілотників Shahed-131, Shahed 136 і Mohajer-6, збитих в Україні, мали мікросхеми, напівпровідники та інші компоненти, які походять із США — попри високі обмеження на імпорт та експорт таких компонентів до Ірану. У CAR також зазначили, що збиті безпілотники мали більш високі технологічні можливості порівняно з іншими системами, які раніше спостерігалися на Близькому Сході.

За даними ISW, більшість компонентів західного виробництва у збитих іранських безпілотниках були виготовлені між 2020 та 2021 роками, після закінчення терміну дії санкцій Ради Безпеки ООН щодо важких озброєнь проти Ірану в 2020 році.

“Більшість західних компаній, чиї компоненти були знайдені в збитих іранських безпілотниках в Україні, заперечили прямий продаж компонентів Росії, Ірану чи Білорусі з початку війни”, — йдеться в аналітичному звіті.

Однак представник швейцарської компанії-виробника зазначив, що неможливо бути повністю впевненим у тому, що дистриб'ютори компонентів озброєнь не продають компоненти суб'єктам, на яких поширюються санкції, відзначили аналітики.

Мається на увазі, що Росія, Іран або інші держави, на які поширюються санкції, можуть використовувати лазівки, що дозволяють їм купувати компоненти озброєнь західного виробництва через довірених осіб.

Що відомо про застосування РФ іранської зброї на війні в Україні

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва.

Уранці 17 жовтня військові РФ атакували Київ дронами-камікадзе. Збройні сили України збили 25 із близько 30 дронів. Унаслідок повторної атаки, один з дронів влучив у 120-річний житловий будинок. Кутова частина будівлі обвалилася. Під завалами опинилися мешканці. Четверо людей загинули, серед них — вагітна.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів-камікадзе. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

США, ЄС, Канада і Британія анонсували санкції проти Ірану за надання Росії дронів.

4 грудня в ЗСУ повідомили, що Росія рідше застосовує іранські дрони через морози. Того ж дня ЗМІ повідомили, що США намагаються зірвати поставки іранської зброї до РФ.

Наприкінці грудня керівник військової розвідки України Кирило Буданов заявив, що Іран не передає Росії крилаті ракети для війни в Україні через загрозу запровадження проти нього жорстких міжнародних санкцій.

Читайте також

В Ірані пролунали вибухи, влада каже про атаку безпілотників

Атаку на військові обʼєкти Ірану, ймовірно, здійснив Ізраїль — WSJ

Росія та Іран домовилися щодо безпілотників ще у 2021 році — експерт

Росія очікує нові поставки дронів-"шахедів" — ГУР

Джерело