Бурштин, який після узаконення цього промислу видобули легально на ділянках в Рівненській області, представили на міжнародній виставці “Amberif-2023” у польському Ґданську, яка відкрилась 22 березня. Цей захід є одним із найбільших у цій галузі в Європі. Директор підприємства “Бурпром” Павло Бондар пояснив Суспільному, чому презентація напівдорогоцінного каміння — важлива для легальних бурштиновидобувачів.

Що таке “Amberif”

“Amberif” — це міжнародна виставка-ярмарок бурштину та ювелірних виробів, вона — одна із найбільших у світі. Після кількох років перерви подія повернулась у ґданське “Амберекспо”.

Упродовж 30 років у це польське місто двічі на рік приїжджають майстри бурштину та відвідувачі, тут бізнес знаходить клієнтів, а виробники дізнаються про нові тренди в ювелірній моді.

Бурштин з Рівненщини, видобутий після легалізації, повезли у Польщу на “Amberif-2023”

У 2023 році на виставці зареєструвались близько 200 учасників із 24 країн.

Хто представляє Україну

З України на виставку поїхали дві компанії: “Амберкінг” та “Amber Galbin Group”. У склад останньої входять товариства “Бурпром” та “Західземресурс”, це — перші фірми, які після легалізації бурштиновидобутку у 2020 році придбали спецдозволи для промислу на Рівненщині і станом на початок 2023 року мають найбільше ділянок для видобутку. За першу ділянку "Бурпром" у 2020 році заплатив понад 3,2 млн грн, за другу — 12 млн.

“Компанія йшла до цього цілих три роки. Спочатку купила спецдозволи на геологічне вивчення та промисловий видобуток бурштину у 2020 році. Потім підприємці чекали півтора року, поки Кабмін затвердить зразок типової угоди, яку укладають із землевласниками, щоб приступити до робіт", — прокоментував Суспільному директор підприємства “Бурпром” Павло Бондар.

За його словами, у 2022 році, попри повномасштабне вторгнення РФ в Україну, видобувачі почали працювати:

"Вони заплатили рентну плату до державного і місцевого бюджетів, найняли на підприємства близько 170 працівників, яким платять білу зарплату. Більшість з них — колишні старателі”.

Читайте також: Бурштин досі миють нелегально: у поліції показали, як вилучають мотопомпи на Рівненщині

Павло Бондар пояснив, що для легальних добувачів виставка “Amberif” є можливістю знайти клієнтів та партнерів у різних країнах, адже видобутий в Україні бурштин більше цінують за кордоном.

У 2022 році компанія Amber Galbin Group вже відправила в країни Євросоюзу та у Китай вісім партій легального рівненського бурштину.

Що відомо На Рівненщині, за даними ОВА, легально видобули понад 25 тонн бурштину за три роки впровадження механізму продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Надходження від продажів спецдозволів у державний бюджет склали понад 65 мільйонів гривень. У грудні 2019-го Верховна Рада ухвалила закон про регулювання видобутку бурштину. Він передбачає видачу дозволів на видобуток на певних земельних ділянках, також він вносить зміни до Земельного кодексу, якими передбачається проведення розвідувальних робіт щодо пошуку покладів бурштину. Водночас закон запроваджує кримінальну відповідальність за незаконний видобуток і відповідальність за недотримання вимог рекультивації. Після видобутку бурштину рекультивації в області потребує близько десяти тисяч гектарів земель. Це більше, ніж спільна площа міста Рівне та приміського Квасилова. Науковці певні, що шансів на відновлення родючості такого ґрунту – небагато. Про наслідки екологічного лиха Суспільне розповідало ТУТ. Після легалізації видобутку бурштину правоохоронці неодноразово влаштовували рейди на клондайки та у села, де мешкають нелегальні копачі. Читайте також Рівненські вершники здобули перемоги на Кубку України з кінного спорту. Як проходили змагання Відновлення пам'ятки: будівлю лазні садиби Зафранів у Рівному реставрує власник Після розмови з владою на аптеці у Рівному змінили вивіску на “правильну” та переробили фасад "Вони зможуть досягнути своїх мрій": історія 15-річної рівнянки із синдромом Дауна, яка грає на фортепіано

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Джерело