У Кропивницькому відбулися п’яті "Кропивницькі читання" – проєкт, учасники якого в ролях читають п'єси Марка Кропивницького. Вперше захід відбувся у місцевому драматичному театрі, що носить ім’я корифея. Для ювілейних читань обрав драму "Дві сім’ї", розповів Суспільному співорганізатор та модератор проєкту Євген Скрипник.

До п’ятих читань залучили 19 людей, лише двоє з яких – професійні актори, розповів Євген Скрипник: "Формат лишається незмінним: охочих читати шукаємо серед знайомих, через соцмережі, намагаючись залучити людей з абсолютно різних сфер: держслужбовців, депутатів, медиків, педагогів, волонтерів, а не лише акторів".

Про твір

За словами Євгена Скрипника, перший варіант драми під назвою "Де зерно, там і полова", написаний 1888 року, не отримав схвалення цензури. Марко Кропивницький переробив п’єсу. Її, під назвою "Дві сім’ї", 1889 року цензура схвалила: "Це один з найулюбленіших моїх творів Кропивницького. В цій п’єсі немає жодної події, яка б не залежала від людини – немає випадку, немає року – кожен вчинок, який рухає сюжет – це чийсь вчинок".

Варіант п'єси, який читали кропивничани, Євген Скрипник скоротив на третину: "Це драма, сприймати її на слух не всім просто, тому, щоб не затягувати час, скоротив текст".

Чому змінили місце

Читання вперше організували в театрі, щоб розширити аудиторію, сказав модератор: "Ювілейні читання – прекрасний привід. Адже коли люди дізнаються, що Кропивницького читають в театрі, названому його ім’ям – це зовсім інше охоплення (попередні читання відбувались у місцевій кав’ярні – ред.). А говорити про Кропивницького у Кропивницькому ніколи не буде зайвим. Тому й плани наші – читання проводити в інших, більш офіційних, локаціях".

Зі слів Євгена, у театрі дізнались, що попереднього разу учасники проєкту читали казку, яка є в репертуарі – їх зацікавив формат і вони запросили почитати п’єсу корифея на малій сцені: "Крім театру, це може бути музей Кропивницького або Хутір Надія. Просвітницьку мету ми не відкидаємо, хочемо, щоб всі ці місця відвідували, щоб про них знали, щоб знали і цінували Марка Лукича".

Читали п’єсу найбільша кількість людей від початку проєкту. Читання тривало півтори години, після чого охочі слухачі й читці обговорили твір.

Що відомо

Ідея проєкту належить кропивничанину Олександру Лещенку. Виникла вона у травні 2022 року. Попередні, четверті, читання відбулися 24 січня. Читали п’єсу "За щучим велінням". Під час перших трьох заходів читали комедії "По ревізії", "На руїнах" і "Пошились у дурні". До чотирьох читань залучили близько пів сотні людей.

Читайте також Запрошували грати у Росії, але він відмовився. Мова про Кропивницького "Ходити на вистави стало престижно. Збираємо аншлаги" – директор кропивницького театру Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм , Інстаграм та Ютуб

Джерело