Валерія Волкова — родом з Нової Каховки. Понад рік дівчина живе в Івано-Франківську. Після підриву Каховської ГЕС вона організувала збір речей та їжі для жителів Херсонщини. Про життя в окупації, знищений зоопарк та збір допомоги волонтерка розповіла Суспільному.

Життя в окупації

До переїзду в Івано-Франківськ Валерія Волкова півтора місяця жила в тимчасово окупованій Новій Каховці. Дівчина розповідає: з перших днів намагалася залишити місто.

"Я намагалася виїхати у перший же день, але було дуже складно. Люди, які мали автомобілі, одразу о 4:00 сіли й поїхали. Після обіду вже не можна було виїхати. Військові РФ якраз зайняли позицію на ГЕС. Дорогу перекрили, інші шляхи також. Щодня упродовж півтора місяця я намагалася знайти людей або волонтерів, які б могли мене вивезти", — розповідає Валерія.

У Франківську переселенка з Нової Каховки організувала збір допомоги постраждалим внаслідок підриву Каховської ГЕС

За її словами, з кожним днем жити в окупації ставало все важче.

"Були проблеми з грошима і психологічні. Ти просто боявся вийти на вулицю. Це було, як у в'язниці. Зранку — обстріли, потім затихало все. Ми під час цього затишшя виходили просто прогулятися, подихати свіжим повітрям, піти в магазин, щось купити. І вже о 16:00 починалася комендантська година", — пригадує дівчина.

Згодом Валерії вдалося виїхати з Нової Каховки.

"Дякуючи одній сім'ї. Вони мені написали. Ми три дні виїжджали і я приїхала в Івано-Франківськ, мій хлопець — звідси й він мене чекав", — каже Валерія.

ГЕС замінували ще рік тому

"Дізналася, що підірвали ГЕС, і перша реакція була — сльози, просто сльози, бо я вже розуміла, що буде", — каже Валерія Волкова.

Дівчина знала, що Каховську ГЕС замінували ще у 2022 та які можуть бути наслідки в разі підриву.

"Ми знали, що вони (військові РФ — ред.) заклали бомбу ще рік тому, але думали, що це — неможливо, і що це лякають нас. Нам з дитинства говорили про ГЕС, що це — важливий об'єкт інфраструктури, і якщо щось трапиться, то будуть жахливі наслідки. Багато сіл просто накриє водою, як і Нову Каховку. Але ми не вірили й завжди казали, що це — неможливо. Але, на жаль, з такими сусідами можливе все", — розповідає Валерія Волкова.

Дім дівчини не постраждав від затоплення після підриву Каховської ГЕС.

"Мій будинок розташований на рівні гідроелектростанції. Вода вся пішла вниз, а мій дім був вище. Але він минулого літа постраждав від великого вибуху. Повибивало всі стіни, двері. Я знаю, що вода дійшла до будинку мого тата, але не критично", — каже Валерія Волкова.

Зі сльозами на очах дівчина загадує про зоопарк "Казкова діброва".

"За нього дуже сильно душа болить. Знаєте, ці тварини були й ця "Казкова діброва", як моє дитинство. Я всіх тварин знала в "обличчя", просто не можу повірити, що їх немає, що їх затопило. І ці терористи не дали можливості їх звільнити", — каже Валерія.

Збір для постраждалих внаслідок підриву Каховської ГЕС

Після підриву ГЕС Валерія Волкова організувала в Івано-Франківську збір речей та їжі для жителів Херсонщини.

"Мені просто спало на думку, що я можу зібрати якусь "гуманітарку" та гроші, закупитися і відправити це все на мою батьківщину. Я просто написала допис. Не думала, що мене так багато людей підтримають. Вже люди з Варшави пишуть, що вони хочуть відправити пакунки до нас. Якось так пішло завдяки людям", — каже дівчина.

Зі збором Валерії допомагають її хлопець, друзі та охочі, які відгукнулися.

"Мені допомагають наразі мої подруги — Яна і Софія. Яна — з Харкова, Софія — з Донецької області, зі Слов'янська. Ми — вимушені переселенці. У Франківську познайомилися, коли переїхали всі. Також мій хлопець допомагає. Є дівчата, які побачили допис в Instagram", — розповідає волонтерка.

Валерія каже: частину зібраних речей відправила волонтеру в Одесу. Решту віднесе у " Спілку волонтерів Прикарпаття", які організували збір для допомоги жителям Херсонщини.

Івано-Франківськ готовий прийняти херсонців: що відомо

6 червня міський голова Марцінків заявив, що Івано-Франківськ готовий приймати людей, яких евакуйовують внаслідок затоплення через підрив Каховської гідроелектростанції. Координаційний центр працюватиме цілодобово. До нього можна зателефонувати: +38 099 146 54 27, +38 098 206 55 07.

Волонтери з Івано-Франківська евакуюють тварин з Херсона

7 червня волонтери "Дому Сірка" у Франківську зібрали два мікроавтобуси допомоги для тварин із Херсона. Упродовж дня франківці пожертвували 10 надувних човнів, 500 кг корму та іншу допомогу після заклику голови благодійної організації "Дім Сірка" Наталія Когут долучитися до збору задля порятунку тварин на Херсонщині. Наразі волонтери везуть тварин, яких франківці зможуть забрати до себе.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело