Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у Світловодськ Кіровоградської області евакуювались два підприємства з Харківщини та одне з Херсонщини, розповів Суспільному голова громади Андрій Маліцький. Одне з них шиє одяг для Збройних сил України. За словами керівника Ярослава Скрипника, релокація в інші регіони – необхідний крок. "У нас немає інших варіантів, хоч ми й залишились без нічого. Це потрібно для країни у вигляді податків, для людей у вигляді роботи та для ЗСУ у вигляді продукції".

Три підприємства мають різний напрямок роботи. Одне з них займається металообробкою, на ньому працює до 10 людей. Інше підприємство з Харківщини виготовляє обладнання для бджільництва, з Херсонщини – шиють одяг, розповів Андрій Маліцький. З ініціативою переїхати у громаду звернулись самі підприємці до управління економіки міськради: "Вони шукали вільні промислові потужності. Ми надавали їм перелік, вони виїжджали на місце, ті будівлі, які їх влаштовували, займали".

Андрій Малійцький говорить, підприємства створюють робочі місця, на них знайшли роботу до 100 жителів Світловодська. Громада й надалі готова надати територію та потужності тим, кому це потрібно.

Швейне підприємство релоковане з Херсонщини

Швейне виробництво у Світловодську – четверта філія підприємства з Херсонщини після переїзду звідти, розповіла заступниця директора Наталія Береза. "З початком повномасштабної війни ми не змогли працювати далі в Херсоні та на Херсонщині. У нас там було шість фабрик, чотири з яких є зараз в окупації. Одна відновила роботу і ще одна в Херсоні — намагаємось відновити роботу".

У цеху в місті Світловодськ шиють одяг для військових. Працевлаштували 30 людей, планують стільки ж, каже керівник філії Олег Зябрєв. "Шили футболки поло, зараз шиємо штани. За зміну шиємо 115 штанів, футболок – 300".

Ольга Макеєва працює тут з моменту відкриття, вона світловодчанка. Освіти швачки немає. Бачить, як змінюється форма для військових із часом, бо син у війську з 2016 року. "Яка форма була на початку і зараз – це не схоже, зараз – зручна і легка. Десь навіть дивимось, щоб хлопцям було зручніше: там буде шов м’якший, там зручніший вхід, кишеня".

Світлана Коваленко – переселенка з міста Оріхів Запорізької області. У Світловодську живе з грудня. "Я працювала раніше конструктором на підприємстві в нашому місті Оріхові, але швейна фабрика теж перестала працювати, обстріли".

Після згадки про дім у жінки з’являються сльози. "Після тих обстрілів, під якими ми були, я кожного дня вдячна всесвіту за цю тишу. Я вдячна, що в нас є робота, що є за що жити, не тільки на державну допомогу дві тисячі".

Загалом підприємство шиє одяг для силових структур, розповіла Наталія Береза. "Трикотаж, спідня білизна і закінчуючи верхнім одягом. Для поліцейських, нацгвардії, міноборони, ЗСУ, ДСНС. У нас нема складів готової продукції, тому що кожен виріб і кожна одиниця зараз необхідна в тих місцях, де наші захисники".

Коли російська армія захопила Херсон, вивезти обладнання було неможливо. До повномасштабної війни на підприємстві працювали 450 людей, розповів директор Ярослав Скрипник.

"Щоб уявити, що таке окупація: підприємство, що процвітає, якому у 2022 році було 10 років, яке працює з комерційними та державними замовленнями в один момент... О четвертій ранку мені телефонує керівник генічеської нашої філії і каже: "Ярослав Васильович, почалась війна. Ярослав Васильович, збройні сили Росії зараз в Чонгарі, що нам робити?" В один день всі наші працівники залишились без роботи".

На сьогодні не мають доступу до підприємств які розташовані у Генічеську, Новій Каховці, Олешках та Голій Пристані. "Востаннє я мав зв'язок з керівниками чи працівниками напевне пів року назад. Ми не знаємо, в якому стані наші філії", – каже керівник.

На підприємстві у Снігурівці, де відновили роботу, зробили ремонт: вставили вікна, довезли обладнання, яке було зруйноване, працівники третій місяць отримують зарплату.

Підприємство зареєстрували в Черкаській області, говорить Наталія Береза. Воно працює у місті Черкаси та має філії у Корсуні, Світловодську та Снігурівці. "Коли ми відкривали першу філію, приїхали з власником, не було ні приміщення, ні обладнання, ні працівників. Тобто десь за 10 місяців ми відновились і практично почали "з нуля" роботу п’яти фабрик".

Після філії у Світловодську, за словами заступниці директора, відкрити швейне виробництво планують у Полтавській області.

Джерело