Вже коли росіяни просувалися Херсонщиною, щоб затримати їхні колони, місцеві пропонували підірвати Антонівський міст

Хто здав Південь: слідчі допитали Наєва, Залужного та інших військових командувачів. Про це йдеться у розслідуванні ВВС Україна. Окрім генералів, правоохоронці поспілкувалися з понад 50 військовослужбовцями, які брали участь в обороні півдня у лютому 2022. Причетних до можливої держзради Державне бюро розслідувань шукає вже півтора року. Проміжних результатів слідство не розголошує. А що нового дізналися журналісти, чому у політичних колах справу про південь називають "справою Залужного" та чому згадки про блискавичну окупацію Херсону росармією так часто з'являються в інформпросторі, з'ясовувала журналістка "5 каналу" Марта Шикула.

У ніч повномасштабного вторгнення, у лютому 2022 російська армія блискавично перетнула адмінмежу між Кримом та материковою Україною. Окупанти колонами заїхали мостами, які ніхто не підірвав, щоб стримати наступ. Хоча їх замінували ще 2014-го року. Про це вперше у липні цього року журналістам "Української правди" розповів військовослужбовець ЗСУ Іван Сестриватовський, що тоді ніс службу на Чонгарі. Іван розповів, що тієї ночі зробив щонайменше три спроби, аби підірвати Чонгарський міст, але вибуху не сталося. Сестриватовський переконаний: якби мости підірвали, це могло б зупинити рух російських колон на годину-півтори.

"Тут виходи два: або була висаджена якась диверсійна група, або дроти були пошкоджені мінометами. У мене два таких варіанти", – сказав Іван Сестриватовський.

Запитання: чи був розмінований міст перед повномасштабним вторгненням? Або чому не здетонувала вибухівка, чи, можливо, це діяльність диверсійної групи росіян, яка перерізала дроти, аби унеможливити підрив, – уже понад півтора року висять у повітрі. Розмінування мосту у Генштабі ЗСУ назвали чутками, а стрімке просування військ супротивника пояснили так, що Україна не змогла стримати ворога, який переважав у 15 разів. Про південь не раз запитували й Верховного Головнокомандувача.

"Я для себе знаю, мені здається, я розумію. Несе відповідальність той, хто, завдяки кримінальній справі буде встановлено, що він, вони несуть відповідальність. Кримінальна справа така є, ДБР та СБУ цим займаються", – заявив Зеленський.

Дивіться також відео: "Вибори-вибори, кандидати – пі….". Окупована Херсонщина: картинка лише для пропаганди.

"Відповідне кримінальне провадження перебуває у Державному бюро розслідувань. Вони здійснюють слідство, на сьогодні проводиться багато експертиз. Я не маю жодного права розкривати карти, то їхнє провадження", – сказав голова СБУ Василь Малюк.

За даними джерел ВВС Україна, підозри у цій справі не оголосили ще нікому – свідків опитують досі. Опитали вже тодішніх командувача об'єднаних сил Сергія Наєва, командувачів угрупування військ "Південь" Андрія Ковальчука та Андрія Соколова, а також колишніх головкомів Муженка та Хомчака. Нібито слідчі заходили в гості й до нинішнього головнокомандувача – Валерія Залужного.

"Ми чуємо що у ДБР є питання до військового командування, до Залужного, Наєва, до генерала Соколова, але зовсім немає питань до політичних керівників, які керували армією і розповідали нам до останнього дня, що вторгнення не буде, що все добре, готуйтеся до шашликів. Із політичних керівників треба було б починати, бо юридично, по законах України про нацбезпеку і оборону відповідає верховний головнокомандувач Володимир Зеленський і це він, як керівник, має давати покази у першу чергу", – наголосив головний редактор Цензор.нет Юрій Бутусов.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Та чи є у планах викликати на допит президента, невідомо. Правоохоронці деталей слідства не розголошують. Тим часом, як пише ВВС у вузьких політичних колах справа про південь отримала іншу назву – "справа Залужного".

"Не може бути так, щоб у всіх бідах нашої країни звинувачували військових. Ми вже з тим стикалися. Особисто я, коли нас напряму звинуватили в тому, що саме військові моряки здали Крим. Це не відповідає дійсності. Без підстави звинувачувати тільки моряків – це не про справедливість. Це питання – давайте призначимо когось крайнім і нехай він несе відповідальність: політичну, суспільну і кримінальну. Це не є правильно", – зауважив військовий експерт і колишній речник Генштабу Владислав Селезньов.

"А давайте розпитаємо військових. Мені здається, це можна трактувати як спосіб намацування ґрунт, де можна перевести стрілки і чи можна перевести стрілки. В цьому з'ясування обставин безумовно свою точку зору мають сказати і військові, але тут як в тому вислові – в будь якому слідстві важливо не вийти на самого себе", – наголосив журналіст Віталій Гайдукевич.

Експерти припускають: відповіді на запитання про Чонгар, міни та накази, які були виконані чи ні, українці скоро не отримають, не варто покладати надії і на об'єктивне слідство. Ба більше, нині трагічна окупація Півдня обросла політичним присмаком.

"Це політичне підняття цього питання. І це питання в суспільстві є і його будуть капіталізовувати. Опозиція і інші сили будуть пробувати його підняти як докір владі, влада буде все перекидати на військових і відстріляти раніше до виборів, щоб воно не з'явилося там. Повністю політично відкинутися і самоусунутися діючій владі не вийде і одні військові винним у цьому в очах суспільства не будуть. Тому нині це питання пов'язане виключно з політичним процесом. Як тільки ми чуємо про імовірні вибори, одразу буде вилазити питання стосовно півдня і Чонгару", – сказав політичний експерт Олег Саакян.

У комітеті ВР із питань національної безпеки та оборони кажуть: досліджувати потрібно не тільки події лютого 2022 року. Варто копнути глибше, що відбувалося до вторгнення та як влада готувалася до оборони.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

"Питання чому так сталося, наприклад, військово-політичне керівництво зробило все, а, наприклад, на місцях недоопрацювали, або не було команди від військово-політичного керівництва. Тому військові нічого не робили. Ті люди мають понести покарання, але ми маємо зрозуміти, хто які команди давав починаючи від підготовки і закінчуючи веденням бойових дій. Проблема сидить глибше, від початку планів щодо оборони, підготовки і ведення самої оборони. Головне – ми не маємо зараз це перетворити на якісь політичні розправи чи розправи з військовими. Я вважаю, це питання, яким має займатися виключно слідство", – наголосив секретар комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.

Вже коли росіяни просувалися Херсонщиною, щоб затримати їхні колони, місцеві пропонували підірвати Антонівський міст. Депутат облради Сергій Хлань пригадує розмову в перші години повномасштабної війни з тодішнім керівником Херсонської обласної адміністрації Геннадієм Лагутою. Той днями передчасно пішов із життя.

"Телефонуючи Лагуті Геннадію, я казав, підривайте Антонівський міст, бо ще пару годин і вони будуть у Херсоні. На що він мені сказав, що повноважень на це він не має. Як він мені казав, останній раз офіс президента виходив на зв'язок вранці 24 лютого. Він продемонстрував на екрані, як рухаються колони російської техніки, після того зв'язок пропав на три доби. За життя він мене просив ніколи не видавати цю інформацію", – поділився депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Серед опитаних слідчими – генерал-майор Соколов. Цей офіцер командував обороною півдня у 2022-му. Про Чонгар, Херсон і Мелітополь він розповів у великому інтерв’ю "Українській правді". Каже, не стримали навалу росіян, бо не було ні сил, ні засобів. А про мости має власну думку.

"Я зі свого досвіду можу сказати, що мости треба підривати не тоді, коли противник стоїть перед ними, а ще до того, як він підійшов, коли він ще не має вогневого впливу на мости. Тоді можна сподіватися, що завдання буде виконане на 100%", – заявив Андрій Соколов.

"Може статися так, що посадова особа яка зараз відома, знана, може бути так, що через її дії могла статися така фатальна ситуація. В цьому процесі не може бути жодної заполітизованості, бо це буде впливати на прозорість і неупередженість слідчих дій", – сказав військовий експерт Владислав Селезньов.

Тому в Україні давно треба створити військову поліцію, незалежний орган, який має займатися тільки військовими злочинами, кажуть експерти. Така практика нині є у багатьох країнах НАТО. А поки слідство шукає винних у держзраді, частина півдня досі в окупації. Нині за ці землі йдуть тяжкі бої.

Марта Шикула, "5 канал".

Дивіться також фотогалерею за темою:

Джерело