Із початком повномасштабної війни представники Держспецзв'язку встигли сильно збільшити свій вплив і повноваження

Колишній заступник міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та волонтер Віталій Дейнега висловився про корупційне підґрунтя роботи служби, що сповільнює та погіршує роботу військових і запропонував шляхи рішення цієї проблеми. Про це він написав у Facebook.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Колишній заступник міністра оборони вирішив висловити свою думку з приводу звільнення керівника Держспецзв'язку Юрія Щиголя, який також отримав підозру у справі, "обшуки по якій пройшли ще півроку тому", про розкрадання коштів на ряду з кілька своїми підлеглими. На його думку, це не остання підозра.

За словами Дейнеги, якби справу було розкрито швидше – то армію було б в значно більшій мірі цифровізовано, а в росіян була б менша перевага в дронах.

"…ми би отримували значно більше міжнародної ІТ допомоги для армії, а я, скоріш за все, зберіг би посаду. Але добре що хоч так", – йдеться у повідомленні.

"Я розумію що більшості з вас назви різних ЦОВВ та ДП "Держ спец коруп монтаж" мало про що скажуть, але в політичному житті держави все сильно інакше. Держспецзв'язку (скорочено ДССЗЗІ) – це корупція (на мою думку). Ця структура була створена саме для цього ще задовго до Майдану. Вона не несе особливої відповідальності, але може пхати палки в колеса і не давати цифровізуватися. Така собі кібернетична сан епідем станція. Це одна з небагатьох структур, яку з тих часів практично не було реформовано", – написав Дейнега.

За його словами, з початком повномасштабної війни представники Держспецзв'язку встигли сильно збільшити свій вплив і повноваження, фактично "підім'явши" під себе всю тему кіберзахисту (військового і цивільного), а також дрони і "фактично стали "гаманцем і руками" Мінцифри в дуже багатьох питаннях".

"Десятки мільярдів гривень з держбюджету на "Армію дронів" цьогоріч і наступного року, а також 13 мільярдів із військового податку, який забрали з місцевих бюджетів теж пішли чи скоро підуть сюди. Що закупалося і ціни є інформацією з обмеженим доступом. Але, за моїми даними, там є що розслідувати. І обсяги там значно більші", – додав колишній заступник міністра оборони.

Він також наголосив, що крім цього накази Служби та норми, які б мали підвищувати захищеність інформації в державних органах, призводять до космічного здорожчання, технічної убогості рішень і "корупції, корупції та ще раз корупції".

Дивіться також відео: Віталій Дейнега про перемогу, цифрову армію, знищення росіян / #КошкінаТут.

Віталій Дейнега зазначив, що через це армію неможливо цифровізувати, адже виміряти випромінення в підвалі в Бахмуті чи Авдіївці, купити туди засоби шифрування українського виробництва, поставити туди комп'ютери в залізному "захищеному від випромінення" корпусі (за його словами, теж за сотні тисяч а іноді й мільйони гривень), встановити на них Windows 7 або 10 (бо Windows 11 Держспецзв'язку не сертифікувало), і отримати на це все сертифікат відповідності в одній з фірм, "яку вам дружньо підкажуть в Держспецзв'язку" – це дуже грубий опис проблеми, наслідком якої є суто паперовий секретний та ДСК документообіг в держорганах та, що важливіше, в ЗСУ. Він заявив, що це основна причина чому "цифра" у військах практично повністю волонтерська і повністю нелегальна.

"Я бачив що таке Держспецзв'язку до Майдану. Я можу сказати, що через 10 років практично нічого не змінилося. Ця структура, на мій погляд, як була про папери, так і лишилась. На одних паперах їх кібер-дідусі підписуються що у вас система захищена, інші папери йдуть у сумках чи крипті в зворотньому напрямку", – заявив Дейнега.

"На сьогодні ДССЗЗІ стала спрутом, який заповнив усі шпарини з вакуумом влади які тільки зміг. Далі ще кілька моїх дуже субʼєктивних і вкрай оціночних суджень: У ДССЗЗІ є своє лоббі в парламенті і, зокрема але не тільки, депутат Alex Fediienko в комітеті Нацбезпеки, який тягнув вигідні їм закони, навіть коли проти були Міноборони та ЗСУ. У них є лоббі в уряді у вигляді багатьох заступників МінЦифри. У них доволі міцний ситуативний союз с СБУ. У них є лоббі в Офісі Президента у вигляді Mykhailo Fedorov. І, якби не ІТ коаліція в Рамштайні, у них би була монополія на міжнародну допомогу у сфері ІТ та кібер", – додав волонтер.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

А щоб такого не було в майбутньому, він запропонував кілька шляхів, про які "казав з першого дня на посаді":

  • Повна незалежність Міноборони в сфері кіберзахисту від ДССЗЗІ. І передача ІТ сектору
  • Міноборони права визначати вимоги до кіберзахисту систем ЗСУ.
  • Передача дронів в профільні міністерства (МінСтратегПром та МінОборони).
  • Повний перезапуск ДССЗЗІ, а не лише зміна кількох людей, вину яких змогли довести.
  • Створення системи антикорупційного громадського нагляду за ДССЗЗІ.
  • Зняття раз і назавжди з другого читання закону 8087, з яким я боровся з першого до останнього дня на посаді та який писали під керівництвом людей, яким сьогодні вручили підозри.
  • Глибокий і прискіпливий аудит закупівель по "Армії дронів".

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Джерело