Авдіївка — місто за 13 кілометрів від окупованого росіянами Донецька. Всі роки війни поблизу міста проходила лінія фронту. З 10 жовтня 2023 року російські війська почали штурмувати Авдіївку колонами техніки. Цей етап боїв за місто назвали "великий наступ на Авдіївку". На початку лютого він сягнув кульмінації: 8 лютого військові підтвердили, що точаться міські бої. Українська армія продовжувала битися за місто, гарнізон підсилили підрозділами 3-ї штурмової бригади, також виділили додаткові боєприпаси. 17 лютого військове командування ухвалило рішення вивести підрозділи з Авдіївки, зайняти оборону на підготовлених рубежах. На 14 лютого Авдіївці залишались 926 жителів.

Про це у Telegram повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.

"Після багатьох місяців протистояння, командування ОСУВ прийняло рішення відійти з позиції “Зеніт” на південно-східній околиці Авдіївки. Рішення відійти було ухвалено задля збереження особового складу та покращення оперативної обстановки".

Він додав, що тактично зайняття цих позицій не надає силам РФ стратегічної переваги та не змінює ситуацію в межах Авдіївської оборонної операції.

Авдіївський фронт після відходу Сил оборони з міста: що відомо на 20 лютого

Про це повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.

"У скрутній ситуації на полі бою, коли від укріплення залишаються лише руїни і купа розбитої цегли, пріоритетом для нас є збереження життя воїнів. Так, українські підрозділи з незначними втратами вийшли з позиції на південній околиці Авдіївки. На інших загрозливих напрямках, у разі потреби, також здійснюється маневр військами з переходом на нові підготовлені позиції, щоб мати змогу й надалі нищити російських окупантів і утримувати місто", — написав він.

Авдіївський напрямок на Донеччині лишається найгарячішим на всій лінії фронту, у межах Авдіївки тривають запеклі бої, додав Тарнавський. Армія РФ завдає масованих бомбових ударів удень і вночі, не припиняє штурми одночасно з декількох напрямків.

"Щоб розширити логістичні коридори, в районі Авдіївки проводяться рейдово-ударні дії. Логістика – працює", — наголосив Тарнавський.

За його даними, за минулу добу 15 лютого, на Авдіївському напрямку були ліквідовані до півтисячі російських військових.

"Ворог застосував підступну тактику в районі Авдіївського коксохімічного заводу: в результаті обстрілів підпалив цистерну із залишками нафталіну та зчинив пожежу на складі зберігання бітумної смоли. Під прикриттям густого диму намагається штурмувати позиції українських захисників", — розповів командувач.

На ділянці фронту в Авдіївці, яку боронить 3-тя окрема штурмова бригада, втрати російських військ, попередньо, склали понад чотири тисячі вбитими та пораненими, заявили у бригаді.

Як повідомили, у їх зоні відповідальності в Авдіївці — не менше 15 тисяч особового складу армії ворога. Третя штурмова завдала критичних уражень 74-й та 114-й окремим мотострілецьким бригадам ЗС РФ.

"Обидва ворожі підрозділи — фактично "стерті". Попередньо реальна кількість втрат оцінюється в 4200 вбитими і пораненими противника. Вагомих втрат наразі зазнає і 30-та ОМСБР ЗС РФ. Точаться бої проти 35-ї та 55-ї ОМСБр 41-ї армії, й проти 21-ої та 15-ої ОМСБр 2-ї армії", — розповіли у бригаді.

За наявними даними Третьої штурмової у їх зоні відповідальності, сили російських військових наступні:

35-та; 55-та й 74-та окремі мотострілецькі бригади зі складу 41-ї загальновійськової армії, 15-та, 21-ша й 30-та окремі мотострілецькі бригади зі складу 2-ї загальновійськової армії, 114-та окрема мотострілецька бригада — колишній 11-й окремий мотострілецький полк угруповання "ДНР".

Командир підрозділу "Terra" в 3-й ОШБр Микола Волохов розказав про ситуацію в Авдіївці.

Росіяни застосовують велику кількість керованих авіабомб та фосфорних боєприпасів, на деяких ділянках фіксують невідомі бойові отруйні речовини, повідомив він.

"Надзвичайно велика щільність пусків. Я принаймні ніде такого ще не бачив. Для мене і для підрозділу "Terra" це найскладніше випробування з яким ми зіштовхувались, найскладніша ділянка фронту. Російські війська застосовують інструмент тактичних флангових маневрів: не можеш досягнути перевагу лобовими атаками, заходь з флангу і намагайся відсікти логістику. Поки їм не вдається", — додав військовий.

Крім того, зауважив він, проти 3-ї штурмової стоять "найкращі з тих, що лишились, артилеристи і піхота".

"Якщо ми говоримо про саме місто, то ситуація зараз критична, тому що воно зараз знаходиться майже в оточенні. Залишився невеличкий прохід для постачання. "Коксохім" ще повністю не зайняли. Тобто вони зайшли лише на якусь ділянку, з якої вони потім перерізали дорогу на Авдіївку. Тобто "коксохім" ще повністю не окупований".

Як змінилась інтенсивність боїв, чи вистачає зброї та чи можливо втримати Авдіївку — Суспільному розказав заступник командира батальйону 47-ї бригади Олександр.

Рішення про відвід українських військових з південного флангу Авдіївки з позиції "Зеніт" було прийняте через перевагу російських військових у чисельності щодо українських підрозділів на цьому напрямку, а також перевагу в артилерії та авіації.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів речник об'єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Дмитро Лиховій.

"Позиція "Зеніт" увійшла в історію починаючи з 2014 року, вона була в безпосередній близькості на лінії зіткнення починаючи з перших днів російського вторгнення в Україну. Українські військові продемонстрували героїзм. Лише повномасштабне вторгнення та багатомісячний тиск російської армії, яка врази переважає чисельність українських підрозділів на цьому напрямку, величезна перевага в артилерії та авіації змусили прийняти рішення відвід особового складу з цієї позиції", — уточнив Лиховій.

За його словами, на цій ділянці українські військові тримали позицію поки, це давало можливість ефективно стримувати та знищувати ворога.

"Пріоритетом є збереження життів бійців. На інших загрозливих напрямках у разі потреби також здійснюється маневр військами з переходом на нові підготовлені позиції, щоб мати змогу надалі знищувати російських окупантів та утримувати місто Авдіївка", — наголосив речник.

Дмитро Лиховій зазначив, що станом на середину сьогоднішнього дня, немає підрозділів, які б перебували в оточенні.

"Щоб розширити логістичні коридори, для постачання Авдіївки, проводяться рейдово-ударні дії(прим. ред. — різні способи відігнати ворога від цієї дороги). Відтак логістика працює", — розповів речник.

Ситуація в боях за Авдіївку постійно змінюється через надзвичайний тиск з боку російських військових.

Про це під час марафону "Єдині новини" розповів речник 3-ї окремої штурмової бригади Олександр Бородін.

"Якщо порівняти з Бахмутом, то тут звичайно важче. Росіяни кидають всю могутність своєї армії, вони кидають не тільки велику кількість піхоти, а й бронетехніка, керовані авіабомби, різні гази, фосфор", — уточнив Бородін.

За його свовами, під час штурмів російська армія втрачає багато броньової техніки та своїх бійців.

"Логістичні процеси всі працюють, вони вкрай ускладнені. Воювати є чим. Російські військові використовують все наявне озброєння", — розповів Олександр Бородін.

Третя штурмова бригада, яку нещодавно перекинули для оборони Авдіївки, оприлюднила відео з підвалів Авдіївського коксохімічного заводу.

Про це йдеться на сторінці бригади.

"Всередині заводу військові укриваються від постійних обстрілів противника, а медики стабілізують поранених. Навіть тоді, коли від чергових керованих авіабомб сиплеться стеля", — розповіли у бригаді.

Попри втрати, яких 3-тя окрема штурмова бригада завдала російським військам, розбивши дві бригади з моменту передислокації до Авдіївці, співвідношення сил в обороні міста залишається 1 до 7, розказав Суспільному речник 3-ї окремої штурмової бригади Олександр Бородін.

"Те, що у нас вдається дуже добре, це знищення особового складу, сил та засобів. Кілька днів тому був рекорд за рік зі знищення особового складу за один день. Це був рекорд. І більша кількість, ясна річ, була тут. Але, на жаль, це не зменшує їх кількість. Попри те, що ми змогли розмотати дві бригади, до них (російських військових — прим. ред.) постійно підходять резерви, і батальйони, тому особовий склад ворога не зменшується. Співвідношення залишається (військових — прим. ред.) залишається таким самим. Воно йде на рівні 1 до 7", — сказав речник.

Більше про те, що розповів Бородін ситуацію в Авдіївці:

Про це повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.

"Пріоритет — збереження життя наших бійців. Тому в разі потреби вони відходять на нові позиції. На превеликий жаль, під час одного з таких виходів декілька наших бійців потрапили в полон. Будемо боротися за звільнення кожного побратима.", — розповів Тарнавський.

За його словами, зі зруйнованих позицій українські воїни виходять маневром і закріплюються на нових рубежах оборони.

Станом на 21 годину у межах Авдіївки тривають важкі бої. Російські війська хочуть протиснути нашу оборону. Противник продовжує завдавати артилерійських обстрілів та масованих бомбових ударів.

Про це повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.

За його словами, від початку доби в районі Авдіївки українські військові відбили більш ніж 30 атак армії РФ.

"Агресор здійснив 20 авіаударів і понад півтори сотні артилерійських обстрілів. Крім Авдіївки, артилерійських

Джерело